Şimdi yükleniyor

Bitcoin ile Litecoin Arasındaki Fark

Bitcoin ile Litecoin Arasındaki Fark

Kripto paralar geçen yıl popüler bir konu haline geldi. Pek çok kişi Bitcoin’e zaten aşinaydı ancak şimdi diğer birçok farklı kripto para biriminin de mevcut olduğunun farkına vardı. Litecoin, Bitcoin’i takip eden kripto paralardan biridir. Aslında Litecoin, Bitcoin kullanımını tamamlamak içinoluşturuldu.

Kripto para birimleri, işlemleri şifrelemek için algoritmalardan yararlanır. İşlemler gerçekleştikçe, işlem bilgisi blockchain‘e eklenir. Bu yöntem, ağdaki katılımcıların ödüller için daha fazla blok oluşturmasına ve işlemleri bir banka gibi merkezi bir otoritenin müdahalesi olmaksızın düzenlemelerine izin verir. Ayrıca, şifreleme işlemlerin tekrarlanmasını önler.

Bitcoin ile Litecoin arasındaki fark nedir, ne değildir öğrenebilmek için öncelikle her ikisini inceleyelim.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamato tarafından oluşturulan bir kripto para birimidir. Nakamato, işlem hatalarını önlemek için ileri seviye kriptografi kullanan merkezi olmayan bir para birimi oluşturmak istedi. Bitcoin, orijinal olarak piyasaya sürüldüğünde 1 dolardan daha ucuza satıldı ancak muazzam bir büyüme gösterdi. Şimdi bir Bitcoin Haziran 2018 itibariyle yaklaşık 7500$’dan alıcı bulmaktadır. Bununla birlikte, Bitcoin’in zamanla değerinin düşmesine sebep olan aşırı dalgalanmalar da yaşamıştır.

Bitcoin, nihai olarak toplamda 21 milyon adet üretilecektir. Bu coinler işlemler gerçekleştikçe üretilir. Bitcoin, işlemleri onaylamak için güçlü bir algoritma kullanır. Muazzam paralel işlem gücüne sahiptir.

Litecoin nedir?

Daha önce Google’da çalışan bir mühendis olan Charlie Lee, Litecoin’i yarattı. Lee, bu yeni kripto para birimini oluşturmak için Satoshi Nakamato tarafından yayınlanan açık kaynak kodunu kullandı. Dahası, Lee, “altın” olarak adlandırılan Bitcoin’i tamamlayan “gümüş” olma amacı ile Litecoin’i oluşturdu.

Toplam 84 milyon Litecoin vardır. Bir işlemi onaylamak için kullanılan algoritma, sıradan kişiler için daha kolay anlaşılırdır. Bu demektir ki Litecoin satın almak yerine madenciliğini yapmak daha büyük olanaklar sağlar.

Bitcoin ile Litecoin Arasındaki Fark

Bitcoin ile Litecoin arasındaki fark aşağıdaki başlıklarda özetlenebilir.

Oluşturulmaları

Bitcoin, 2009 yılının Ocak ayında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu; Litecoin, Ekim 2011’de Charles Lee tarafından oluşturuldu.

Toplam Arz

Bitcoin toplamda 21 milyon üretilecek, Litecoin ise 84 milyon tokene sahip olacak.

Mevcut Değeri

Bitcoin ve Litecoin’in değeri hisse senetlerine benzer bir şekilde dalgalanmaktadır. 2 Haziran 2018 itibariyle bir Bitcoin 7617$ iken, bir Litecoin’in değeri 122$ idi.

Algoritmaları

Bitcoin, SHA-256 adı verilen bir algoritma kullanır. İşlem yapmak için karmaşık bir algoritmadır, ve paralel işlemleri işleyebilir. Çoğu insan Bitcoin algoritmasını anlamakta güçlük çektiği için madencilik işinden uzak durur.

Litecoin, çoğu insan için daha kolay anlaşılabilen Scrypt algoritmasını kullanır. Kullanıcıların Litecoin’i satın almalarını ve madenciliğini yapmalarını sağlar, böylece ek ödüller kazandırır.

İşlem Hızları

Teknik olarak, her iki kripto para için işlemler anında gerçekleşir. Ancak, işlemlerin ağdaki diğer kullanıcılar tarafından doğrulanması gerekir. İşlemin onaylanması için gereken süre, işlem hızını oluşturan şeydir. Bu aynı zamanda ortalama blok hızı olarak da adlandırılabilir.

Bir Bitcoin işleminin işlenebilmesi 10 dakika alırken, Litecoin’de bu süre 2.5 dakikadır. Litecoin’in daha hızlı işlem süreleri, ödeme yöntemi olarak kripto para kabul eden ve özellikle ödeme teyidi için bekleyen satıcılara ve tüccarlara daha cazip gelmektedir.

Litecoin’in daha hızlı işlem yapması, aynı zamanda, Bitcoin’in yaptığı işlemlerin miktarına kıyasla, daha fazla işlemin belirli bir zamanda tamamlanmasını mümkün kılar.

Yeni Blok Ödülleri

Yeni bloklar, yeni Bitcoin ve Litecoin oluşturulmasına neden olur. Bu sürece “madencilik” denir ve Bitcoin veya Litecoin çıkaran madencileri bu paralarla ödüllendirilir.

Bitcoin (BTC) başlangıçta blok başına 50BTC ile madencileri ödüllendirdi ve bu miktar her 210.000blokta yarıya indirildi. Şu anda, blok başına Bitcoin ödülü 12.5BTC‘dir. Yani Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri bir blokta doğrulamanız durumunda ağ size yaklaşık olarak 450.000 TL değerinde BTC vermektedir.

Litecoin de aynı şekilde blok başına 50LTC ödül ile başladı fakat yarılanma süreci farklı oldu. Her 840.000 blokta ödül miktarı yarıya indirildi. Şu an blok başına geçerli ödül 25LTC’dir.

Bitcoin ile Litecoin Karşılaştırması

ÖzellikBitcoin (BTC)Litecoin (LTC)
Oluşturulma3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi.7 Ekim 2011’de Charles Lee tarafından geliştirildi.
Toplam Arz21 milyon84 milyon
Mevcut Değer (2 Haziran 2018)7617$122$
AlgoritmaSHA-256 (Çok karmaşık)Scrypt (Daha anlaşılır)
İşlem HızıBlok çıkarma süresi yaklaşık 10 dakika.Blok çıkarma süresi yaklaşık 2.5 dakika.
Blok Başına Ödül12.5BTC (Her 210.000 blokta yarılanır)50BTC (Her 840.000 blokta yarılanır)

Özet

 • Bitcoin ve Litecoin, aynı açık kaynak kodundan oluşturulan, ancak farklı blok zincirlerde çalışan kripto paralardır.
 • Bitcoin toplamda 21 milyon, Litecoin ise 84 milyon adet üretilecektir.
 • Bitcoin Litecoin’den daha yüksek bir dolar değerine sahiptir; bu, Litecoin’in “gümüş” olduğu ve Bitcoin’in ise “altın” olduğu görüşünü doğrular.
 • Bitcoin, SHA-256 algoritmasında çalışır. Litecoin, Scrypt algoritmasında çalışır.
 • Bitcoin’in algoritması karmaşıktır, Litecoin’in algoritmasının anlaşılması kolaydır.
 • İşlemler anında gerçekleşir, ancak işlem hızı, bir işlemin onaylanmasının ne kadar sürdüğüne dayanır. Bu ayrıca yeni bir blok oluşturmak için gereken süre olarak da tanımlanabilir.
 • Algoritmalar işlem hızını etkiler: Bitcoin’in karmaşık algoritması bir işlemi onaylamak için yaklaşık 10 dakika alırken, Litecoin ile yapılan bir işlem yaklaşık 2.5 dakika sürer.
 • Litecoin’in daha hızlı işlem yapma kapasitesi, satıcılara ve tüccarlara daha cazip gelmektedir.
 • Madenciler, işlemleri onaylayan (bir blok oluşturma) ve ağın bir parçası olan bireylerdir. Bir madenci, tamamlanmış bir blok için bir ödül alır.
 • Bitcoin şu anda madencilere her blok için 12.5BTC veriyor, ancak bu değer her 210.000 blokta yarıya indiriliyor. Litecoin ise, bir madenciyi şu an blok başına 12.5LTC ile ödüllendirir ve bu değer yaratılan her 840.000 blok ile yarıya indirilir.
 • Kripto para birimleri çok popüler hale geliyor. Bitcoin’in yaratılması ve açık kaynak kodunun daha sonra piyasaya sürülmesi, Litecoin dahil olmak üzere birçok kripto paranın oluşmasını mümkün kılmıştır.

Bitcoin ile Litecoin arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de ekleyecekleriniz varsa yorum bırakınız.

Bu içeriği paylaşın:

Yazar

Yorum gönder