Şimdi yükleniyor

Gıda sektörüne paralel olarak paketleme ve gıda ürünleri dağımıtında Kürtlerin yükselişi

Gıda sektörüne paralel olarak paketleme ve gıda ürünleri dağımıtında Kürtlerin yükselişi

Avrupa’daki Kürtler ekonominin birçok dalında giderek söz sahibi olabilmektedir. Özellikle gıda sektöründe birbiriyle bağlantılı alanlarda çalışan işletmelere adeta birlikte bir yükseliş içindedirler. Gıda sektöründe ürün dağıtımı, paketleme ürünleri ve gıda sektörü yan ürünlerinin üretimi, alım ve dağıtımı konusunda Kürt esnaflar, toptancı ve perakendeciler devamlılık ve yükseliş içindedirler.

Sterk Pres Abori programına konuşan AlfaPack sahibi ve yönetici Hasan Demir görüşlerini ve öyküsünü anlattı (18.dakikada itibaren):

Kurdên Ewropayê ji hêla aborî ve gavên mezin dihavêjin. Bi taybetî jî ji hêla gastronomî an go xizmetguzariya xwarinê ve li Ewropayê xwedî pareke mezin in. Di ber karê doner û restaurantan de ji hêla aman, derdan û berhemên xwarinê ve jî gavên girîng havêtine. Di pîyaseyê de para mezin a Kurdan ya firotana berhemên perakende û toptan a gastronomî her diçe zêde dibe.

Kargeha Alfa Verpackung jî ji yek van fîrmayan e. Rêveberê Kargeha AlfaPack’ê Hesen Demîr Çîroka karsaziya xwe weha vedibêje:

Bu içeriği paylaşın:

Yazar

Yorum gönder