Şimdi yükleniyor

Hesekê-Reqa elektrik hatının yüzde 40’ı onarıldı

Hesekê-Reqa elektrik hatının yüzde 40’ı onarıldı

HESEKÊ – Rojava, Kuzey Suriye Federasyonu bölgesinde ekonominin geliştirilmesi yönünde ciddi çalışmalar mevcut. Ciddi adımların atılabilmesi için özellikle enerji büyük önem arz etmektedir. Ekonomi yönetimi bu eksiği telafi etmek için çok ciddi çalışmalar sürdürmektedir.

HSK-TEMERA-KEHREBE-LE-HESEKE-2-300x200 Hesekê-Reqa elektrik hatının yüzde 40’ı onarıldı

Hesekê Enerji Konseyi’ne bağlı ekipler, Hesekê-Reqa arasındaki elektrik iletim hattının yüzde 40’ını onardı. Çalışmanın ilk aşamasında ekipleri, malzeme temini ve DAIŞ çetelerinin mayınları zorladı.

Hesekê Enerji Konseyi, Hesekê-Reqa arasındaki elektrik iletim hatlarının onarımına devam ediyor. İki aşamalı olarak gerçekleşen çalışma 25 Temmuz’da başlamıştı.

Çalışmaların ilk aşamasında Hesekê ve Reqa elektrik istasyonları arasındaki yüksek gerilim ve elektrik iletim hatları onarılacak. İkinci aşamada ise Reqa’daki istasyon ile Fırat Barajı arasındaki hattın onarımı gerçekleşecek.

Ekipler devam eden çalışmada şimdiye kadar ilk aşamanın yüzde 40’ını tamamladı.

HSK-TEMERA-KEHREBE-LE-HESEKE-1-300x200 Hesekê-Reqa elektrik hatının yüzde 40’ı onarıldı

Konuya ilişkin ANHA’ya konuşan Hesekê Enerji Konseyi Eşbaşkanı Ekrem Silêman, çalışmalarının ilk aşamasının devam ettiğini belirtti ve şöyle konuştu: “Geçtiğimiz 40 gün içerisinde çalışmalarımızın ilk aşamasının yüzde 40’ını tamamladık. Bu aşamada hasara uğramış 4 elektrik kulesini onardık, bir diğer 2 kulenin onarım çalışması da devam ediyor.”

Silêman ayrıca DAIŞ çetelerinin yüksek gerilim kablolarını kopardığını, kendilerinin de bu kabloları toplayarak yeniden iletim yapabilecek şekilde onardıklarını söyledi.

Çalışmalarında yaşadıkları zorluklara değinen Silêman konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Çalışmalarımızı etkileyen birçok şeyle karşılaşıyoruz. DAIŞ çetelerinin yerleştirdikleri mayınlar, çetelerin elektrik kulelerinden çaldıkları parçalar ki bu parçaları temin etmekte zorlanıyoruz ve toprağın yumuşaklığı çalışmalarımızda zorluk yaratıyor.”

Bu içeriği paylaşın:

Yazar

Yorum gönder